Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 8 april 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1611 1035  Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), sommardag. Signerad, daterad Fredagen 18/6 -80. Akvarell, bildmått: 12x17 cm, yttermått inklusive ram: 40x45 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:28)

1611 8370  Akvarell Paul Teschinsky, marin, "SMS Ayesha, Heimwärts". Signerad, akvarell, 34x48 cm, yttermått inklusive ram: 41x56 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:23)

1611 8236  Akvarell Stig Deteste, komposition. Akvarell, bildmått: 36x44 cm. Signerad, yttermått inklusive ram: 52x60

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:21)

1611 9081  Akvareller 4 st, Stockholmsmotiv, bland annat Frans Lindström, yttermått inklusive ram: 26x33 - 34x26 cm. Signerad

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:38)

1611 8391  Ampel kupa av glas, mässing, diameter: 40 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:17)

1611 9127  Assietter 6 st, Filippa K, Rörstrand. Diameter: 19 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:38)

1611 8244  Barbiedockor 4 st, Mattel, diverse kläder, väskor, sminkbox, 1980-tal. Längd: 30 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:27)

1611 9038  Bestick Georg Jensen, Mitra, Rostfritt, 30 delar. Längd: 20-23 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:26)

1611 8001  Bestick Pärlemoskaft, ca 75 del

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:41)

1611 9079  Biblioteksstege England. Höjd: 160 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:48)

1611 9167  Blandteknik Adolf Hallman (1893-1968), Signerad, daterad 42. Blandteknik, bildmått: 48x25 cm, yttermått inklusive ram: 73x48 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:57)

1611 9166  Blandteknik Adolf Hallman (1893-1968). Signerad, blandteknik, daterad -44, porträtt, 27x30 cm, yttermått inklusive ram: 66x63 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 21:04)

1611 7445  Bokhylleskåp Björk, Funkis. Bredd: 118 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 102 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:11)

1611 9148  Bokhylleskåp Ek, 1900-talets början. Bredd: 130 cm, djup: 37 cm, höjd: 178 cm, nyckel

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:17)

1611 9109  Bokställ Tidigt 1900-tal, trä, utdragbart. Längd: 44-66 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:20)

1611 9068  Bord med stenskiva, metallunderrede. Bredd: 40 cm. Djup: 40 cm, höjd: 44 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:13)

1611 9183  Bordslampa Koppar med glasskärm, Jugend. Höjd: 45 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:44)

1611 9071  Bordslampa mässing och trä. Längd: ca 40 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:47)

1611 9151  Bordslampa med blomstermotiv. Höjd: 54 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:30)

1611 8041  Bordslampor Ett par, guldbemålade. Höjd: 76 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:27)

1611 8038  Bordslampor Ett par, teak med fot i vit metall. Höjd: 50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:45)

1611 8329  Bordsur på sockel. Längd: 46 cm, djup: 15 cm, höjd: 34 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:02)

1611 9103  Byrå med stenskiva, Rokokostil. Bredd: 90 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 80 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:02)

1611 9092  Camé höjd: 4 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:18)

1611 9054  Cloisonné 7 delar. Längd: 5-10 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:37)

1611 7389  Coaster + fat och skålar+ jardinièr-del, 7 delar Nysilver. Diameter: 19-26 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:43)

1611 8231  Collage James Coignard (1925-2008), Frankrike. "Manipulation". Signerad. Bildmått: 42x34 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:13)

1611 9069  Dokumentförvaring 3 lådor. Bredd: 30 cm. Djup: 42 cm, höjd: 32 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:47)

1611 9114  Dosor + skålar, 4 delar, silver, diameter: 5-8. Höjd: 2-5 cm, vikt: 125g ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:05)

1611 9108  Dosor + skrivställ, 4 delar, porslin / mässing. Längd: 6-17 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:42)

1611 8102  Dragspel i väska, Neco Exelcior. Längd: 57 cm. Djup: 47,5 cm, höjd: 24 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:56)

1611 9021  Dukar 2 st, Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Mönster Vallmo 140x220 samt Körsbär 120x220 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:53)

1611 9023  Eldhundar ett par. Längd: 40 cm, höjd: 31 cm

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:40)

1611 7401  Étagère 1800-tal. Längd: 61 cm, djup: 32 cm, höjd: 128 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:25)

1611 8116  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. "Ljus och skugga". Signerad, numrerad ea. Bildmått: 23x30 cm, yttermått inklusive ram: 41x48 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:25)

1611 9115  Etsningar 6 st, Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Signerade. Yttermått inklusive ram: 25x34cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:25)

1611 8139  Fällbord omkring 1800, Alrotsfanér, 89, djup: 89 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:48)

1611 8377  Fällbord utförd vid Rådman Johan Nils Asplinds verkstad i Falun, verksam 1785-1820. Bemålad. Bredd: 52 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 73 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:34)

1611 8214  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Stilleben med fiskar. PT, Signerad, numrerad. Färglitografi. Bladets mått: 56x75 cm, yttermått inklusive ram: 64x82 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:13)

1611 8399  Färglitografi Peder Duke (1938-2003), Sverige. Signerad, numrerad 213/300, daterad 1991. Färglitografi, bildmått: 33x37 cm, yttermått inklusive ram: 49x53 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:47)

1611 9192  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Med dedikation. Signerad, daterad 68, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 40x26 cm, yttermått inklusive ram: 60x42 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:50)

1611 9162  Färglitografier 2 st, Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 144/150, daterad -72,27x35 cm, yttermått inklusive ram: 45x50 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:35)

1611 9174  Fat 1930-tal, Gabriel fajans. Diameter: 32 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:16)

1611 9113  Fat 3 st, silver, diameter: 15,5-19,5. Vikt: 370g ca

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:48)

1611 9111  Fat 3 st, silver. Diameter: 15-21, vikt: 420g

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:42)

1611 9095  Fat/skålfat 3 delar, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 14,5-20,5

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:02)

1611 9100  Fåtölj "Chaplin", Gerard van den Berg, skinnklädsel

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:01)

1611 9066  Fåtölj med fotpall, Seat-up

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:45)

1611 4372  Fåtöljer ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Brunbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm

Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:57)

1611 9122  Figurin Josef Schuster, Wiener Manufaktur, Tyskland, flintgods, kvinna i långklänning, märkt Wiener Manufaktur J Schuster, Germany. Höjd: 31 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:43)

1611 8405  Fiskbestick 6 + 6 delar, Nysilver, (wmf). Längd: 17,5 - 20

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:20)

1611 9057  Fotogenlampa höjd: 75cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:01)

1611 9189  Fotografimapp Bo Andersson (1946), pärm i koppar, omslag i hårdpapp, 8 st bilder. Signerad, numrerad 26/300 cm, yttermått inklusive ram: 36x22 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:59)

1611 9076  Fotpall Rokokostil. Längd: 31 cm, djup: 31 cm, höjd: 17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:50)

1611 9209  Glas Färgade, 6+ 6+ 5+ 4 st. Höjd: 8,5-21 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:33)

1611 8386  Glasmålning Helena Svärd, Tupp. Signerad, daterad 2008,59x39 cm, yttermått inklusive ram: 66x45 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:08)

1611 9088  Golvlampa 2-armad, Armaturhantverk, Läckö. Höjd: 138 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:13)

1611 9125  Golvlampa 2-armad. Höjd: 150 ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:05)

1611 8322  Golvlampa Nila, Alingsås. Keramik, dekor med rådjur. Höjd: 135 cm inkl skärm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:31)

1611 8170  Grafiskt blad Kai Savelsberg (f. 1975), Tyskland. Figurer. Signerad, numrerad 5/135, daterad 2012. Bildmått: 24x60 cm, yttermått inklusive ram: 44x78 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:12)

1611 9067  Gungstol

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:31)

1611 9193  Halsband + armring + ring, 3 delar, silver, Mexico & Stigbert. Vikt: 180g ca. Längd: 2-7-39 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:58)

1611 9041  Halsband + ett par, Örhängen, design: Marja Suna, Kalevala Koru, Finland, "Snöblomman", (snowflower). Längd: 5,5-44 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:23)

1611 9216  Halsband med hänge, kedja i silver (925) 42 cm, hänge i förgyllt silver, opal, och granater. Höjd: 1,5 cm ca, bruttovikt: 2,8 g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:34)

1611 9131  Handspegel Teak. Längd: 42 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:28)

1611 7380  Hörnskåp 1930-tal, betsad björk, längd. 74. Djup: 74 cm, höjd: 102 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:21)

1611 8326  Kaffeservis Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), 28 del

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:59)

1611 9168  Kandelabrar ett par, omkring 1900. Höjd: 33 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:13)

1611 9107  Kanna + assietter, 1 + 6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Bland annat Maxim. Diameter: 17 cm, höjd: 15 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:20)

1611 9018  Karmstol England, Ek

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:46)

1611 7331  Karta Gravyr, Santigo de Chile, Signerad Frezier, 1712. Bildmått: 19x29 cm, yttermått inklusive ram: 41x53 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:47)

1611 9013  Karta Ryssland, yttermått inklusive ram: 82x123 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:47)

1611 9031  Konsolbord Empirestil. Bredd: 83 cm, djup: 45 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:33)

1611 9019  Konsolbord trä och metall. Bredd: 74 cm, djup: 42 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:38)

1611 9002  Konstglas 6 delar, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Lindshammar. Höjd: 6-17,5

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:05)

1611 8229  Kontorsstol Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Modell 3217, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark. Kromat stålunderrede med hjul, helklädd i svart skinn, modellen höj- och sänkbar, etikettmärkt, numrerad 0863 (1960-tal)

Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:07)

1611 9211  Kopparstick 1700-tal, yttermått inklusive ram: 41x50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:49)

1611 9156  Korgar 2 st, rotting. Längd: 54-58 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:24)

1611 9120  Lampbord 1890-tal, bemålat. Diameter: 57 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:03)

1611 8028  Lampbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Ovalen". Bredd: 69 cm. Djup: 50 cm, höjd: 50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:19)

1611 9059  Läsbord höj- och sänkbart, skivan 38x64 cm

1611 9010  Leksaker 2 st, Plåt, Japan, 1960-tal. "Space patrol X-11 & Jetspeed", Längd: 21-44 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:37)

1611 9179  Linnehanddukar 11+ 6 st, röd/blå bård

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:10)

1611 8085  Ljuskrona empirestil. Diameter: 60 cm. Höjd: 60 cm

1611 8419  Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 50 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:01)

1611 8417  Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 60 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:59)

1611 8319  Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 90 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:22)

1611 8420  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 80 ca

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:32)

1611 9012  Ljuskrona höjd: 90 cm

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:23)

1611 7038  Ljuskrona Med prismor och blå glasskiva. Höjd: ca 100 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:32)

1611 8318  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 90 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:21)

1611 9009  Ljusstakar 5 st, Trä. Höjd: 14-18 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:31)

1611 9146  Ljusstakar Ett par, Orrefors. Höjd: 35-9 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:16)

1611 9077  Ljusstakar/skålar ett par. Diameter: 12 cm, höjd: 12 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:22)

1611 9145  Ljusstake Maria Berntsen, Harmony för Georg Jensen, 5 ljushållare, guldpläterat stål. Höjd: 14 cm, längd: 42 cm, medföljer Originalkartong

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:16)

1611 9008  Ljusstake mässing. Höjd: 53 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:25)

1611 8407  Ljusstake Rostfritt stål, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. "Bågen". Monogramsignerad, Längd: 26 cm. Höjd: 11,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:26)

1611 8143  Månbord Björk, 1800-tal. Diameter: 117 cm. Höjd: 74 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:53)

1611 9049  Mapp 9 litografier, Birgitta Liljebladh och Torsten Renqvist samt Svenolov Ehrén, "Cattus". Signerad, numrerad 202/300, daterad 1956, ca 42x60 cm (vikta), oramade lösa blad

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:32)

1611 9165  Matbord England, med läderklädd skiva. Längd med 2 iläggsskivor: 198 cm, Bredd: 106 cm. Höjd: 78 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:10)

1611 8064  Matbord mahogny. Empirestil, 1900-tal. Diameter: 126 cm. Höjd: 74 + 1 iläggx60 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:01)

1611 8079  Matbord Newport, två lådor i sarg, mörkbetsad ek. Bredd: 210 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 78 cm

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:58)

1611 9001  Matta Nourmak, Indien, 269x361 cm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:00)

1611 9159  Matta Orientalisk, 126x196 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:29)

1611 9101  Matta orientalisk, 142x207 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:50)

1611 8357  Matta orientalisk, 309x384 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:28)

1611 9082  Matta orientalisk, Shiraz, 219x280 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:03)

1611 8039  Matta Ull, 162x243 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:51)

1611 8185  Mössbord 1800-tal, rokokostil. Bredd: 77 cm, djup: 63 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:29)

1611 9117  Muggar 8 st, med mönster efter Stig Lindberg, Retro Edition. Höjd: 10,5 cm, diameter: 8 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:03)

1611 9123  Nattygsbord mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 45 cm, höjd: 53 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:54)

1611 8024  Oljemålning Alessandro Rhodin (1897-1971), Sverige. Skånegård. Signerad, daterad 1924. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 32x51 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:22)

1611 9204  Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Kust i skymning. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, 69x90 cm, yttermått inklusive ram: 82x104 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:53)

1611 9080  Oljemålning Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Palmer. Signerad, daterad -55, oramad. Olja på duk, 76x45 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:30)

1611 8302  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Signerad. Olja på duk, 79x63 cm, yttermått inklusive ram: 93x77 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:37)

1611 9212  Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Signerad, "Tall vid havsbandet". Olja på pannå, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 32x43 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:41)

1611 8119  Oljemålning Edit Gert (1906-1983), Sverige. Interiör med handarbetande kvinna. Signerad. Olja på duk, 65x74 cm, yttermått inklusive ram: 81x90 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:31)

1611 9136  Oljemålning Elisabeth Ekwall. Signerad, daterad 2021, efter Degas. Olja på duk, 24x23 cm, yttermått inklusive ram: 32x31 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:35)

1611 9053  Oljemålning Ernst Lorenz-Murowana (1872-1950), Signerad, Interiör. Olja på duk, 80x120 cm, yttermått inklusive ram: 103x142 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:47)

1611 8325  Oljemålning John Carlson. Signerad, daterad -77, Stockholmsmotiv med Djurgårdsbåt. Olja på pannå 47x37 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:45)

1611 8129  Oljemålning L Richards. Signerad, flodlandskap. Olja på duk, 50x75 cm, yttermått inklusive ram: 58x83 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:32)

1611 9015  Oljemålning Lars Greger (f. 1947), Sverige. Interiör med utsikt. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x92 cm

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:13)

1611 8225  Oljemålning M. Rinaldi. Signerad, marint motiv. Olja på duk, 70x100 cm, yttermått inklusive ram: 87x116 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:42)

1611 9027  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-/1800-tal, Damporträtt. Ej signerad. Olja på duk, 73x58 cm, yttermått inklusive ram: 80x67 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:33)

1611 8426  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad VW, "en stormdag vid Wisby hamn". Olja på duk, 47x70 cm, yttermått inklusive ram: 56x79 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:38)

1611 9037  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1925, mansporträtt. Olja på duk, 74x60, oramad

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:23)

1611 9214  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 37. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 70x75 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:14)

1611 8379  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben, Från Café i Klarakvarteren, Signerad Johansson. Olja på duk, 80x58 cm, yttermått inklusive ram: 86x64 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:25)

1611 9161  Oljemålning Olle Wilner (1915-1997), Sverige. Signerad, daterad -50. Olja på pannå, 32x38 cm, yttermått inklusive ram: 52x59 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:01)

1611 8124  Oljemålning Sam Uhrdin (1886-1964), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad 1920. Olja på duk, 91x71 cm, yttermått inklusive ram: 118x95 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:46)

1611 8111  Oljemålning Sergey Victorovich Khrustalev (1958), Regn. Signerad. Olja på duk, 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 98x78 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:16)

1611 9172  Oljemålning Thomas Franzén (f. 1945), Sverige. Utsikt mot Riddarfjärden. Signerad och daterad JTH Franzén -04. Olja på duk, 90x130 cm, yttermått inklusive ram: 93x133 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:39)

1611 8400  Oljemålning Ulf Röll Larsen (f. 1948), Danmark. Komposition. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 74x54 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:50)

1611 9191  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. "God Jul". Signerad, daterad 1969. Olja på pannå, 27x18 cm, yttermått inklusive ram: 42x31 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:16)

1611 9091  Örhängen ett par, 18k guld, med oäkta pärla, delvis emaljerade. Bruttovikt: 7 g

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:10)

1611 9154  Pallar 2 st, bemålat trä. Höjd: 45-66 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:23)

1611 9215  Parti bijouterier diverse, halsband, örhänge, brosch

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:39)

1611 8118  Parti linnedukar 6 st, 120x200 ca, 120x150 ca, 150x200 ca, 140x150 ca, 120x120 ca, 140x180 ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:36)

1611 7291  Pastell Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Signerad, daterad -92, Man med pipa, 44x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x47 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:01)

1611 9072  Pennor 8 st, bland annat Parker. Längd: 12,5-14 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:18)

1611 9017  Pianobänk längd: 104 cm, sitthöjd: ca 51 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:12)

1611 8316  Piedestal Elefant, Italy. Längd: 43 cm. Djup: 34 cm, höjd: 58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:18)

1611 9051  Piedestal med bordslampa. Höjd: 102+ 70 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:09)

1611 9208  Plafond 1930-/40-tal, Dekor med djur. Diameter: 55 cm. Höjd: 6 cm

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 21:00)

1611 9118  Pluntor 2 st, graverade och bemålade. Höjd: 21-25 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:01)

1611 9105  Pokalglas på fot Glimmåkra, en graverad. Höjd: 45 ca

1611 8427  Pottskåp omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 60 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 95 cm

1611 8328  Prydnadsvaser ett par, mässing. Höjd: 30 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:01)

1611 9178  Rakspegel 1800-tal, med spegel och låda, mahogny. Längd: 29 cm. Djup: 20 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:07)

1611 9090  Ring 18k guld. Vikt: 4. 15 g, ringmått: 13,5

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:17)

1611 9094  Ring 23k, med aquamarin. Vikt: 8 gr brutto, ringmått: 14

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:28)

1611 9121  Rökbord Funkis, Björk, Intarsia. Bredd: 57 cm. Djup: 57 cm, höjd: 61 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:04)

1611 9195  Serigrafi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Oramat löst blad. Signerad, numrerad 57/190. Silkscreen. Bladets mått: 25x28 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:35)

1611 9197  Serigrafi Pierre Olofsson (1921-1996). Signerad, numrerad 439/520, oramat löst blad. Silkscreen. Bladets mått: 34,5x30 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:13)

1611 9198  Serigrafi Pierre Olofsson (1921-1996). Signerad, Silkscreen, med dedikation a tergo, oramat löst blad, 15x10 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:53)

1611 9196  Serigrafier 4 st, Pierre Olofsson (1921-1996). Signerade, 999-upplaga, en med dedikation, oramat löst blad. Silkscreen. Bladets mått: 21x24,5

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:37)

1611 9089  Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 10 delar, assietter, diameter: 19 cm, fat l 18 cm, skål, diameter: 13 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:43)

1611 9063  Servisdelar ca 30 delar, Gustavsberg, "Paris"

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:53)

1611 8148  Sideboard Tidigt 1900-tal, ek. Längd: 99 cm, djup: 50 cm, höjd: 80 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:00)

1611 9104  Skål Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Skruf, Woodstock. Diameter: 37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:23)

1611 9142  Skålar + fat, 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda "Tulpan". Diameter: 22-33 cm, höjd: 14 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:49)

1611 9169  Skålar 7+ 1, Marguerite Walfridson, Smultron, IKEA, 7 st, diameter: 15. 5,1 st 22. 5

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:04)

1611 9143  Skålar 8 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Sofiero". Diameter: 8,5 - 27 cm, höjd: 8- 16 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:14)

1611 6410  Skänk 1920-tal, bemålat. Bredd: 105 cm. Djup: 50 cm, höjd: 81 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:02)

1611 8145  Skåp "Carolus", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu, brännstämplad. Bredd: 94 cm, djup: 43 cm, höjd: 179 cm, nyckel

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:58)

1611 9029  Skåp Orientaliskt. Bredd: 56 cm, djup: 28 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:32)

1611 9112  Skedar + kaffeskedar, 2 + 8 st, silver. Längd: 12-22, vikt: 240g ca

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:23)

1611 8281  Skor 2 par, Gucci och Louis Vuitton, storlek: 40-41 och 37

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:10)

1611 9030  Skrin allmoge. Längd: 42 cm, djup: 31 cm, höjd: 17 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:24)

1611 9096  Skrivbord Jugend, mahogny. Bredd: 112 cm. Djup: 58 cm, höjd: 77 cm, nyckel

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:13)

1611 7522  Skrivbord mahogny, intarsia, 1800-tal. Bredd: 146 cm, djup: 77 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:28)

1611 9150  Skrivställ silver, 1917. Längd: 30 cm. Nettovikt: ca 645 g

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:50)

1611 9170  Skulptur antik. Grönpatinerad bly på träsockel. Höjd: 21,5 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:33)

1611 9056  Skulptur Buddha, Sten. Längd: 45 cm. Djup: 20 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:13)

1611 9034  Skulptur Einar Luterkort (1905-1981), Sverige. Signerad, keramik. Höjd: 44 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:20)

1611 9006  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Höjd: 20 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:54)

1611 9035  Skulptur Gustavsberg, Parian. Höjd: 40 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:01)

1611 9135  Skulptur Gustavsberg, Parian. Längd: 27 cm, höjd: 20 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:18)

1611 8378  Skulptur Hassan Heshmat (1920 -2006), Egypten, Köpt på Utställning Modern konst i Hemmiljö 1968, figur på åsna, + pamflett, Porslin. Höjd: 22,5 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:25)

1611 9005  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:07)

1611 9004  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:43)

1611 9039  Skulptur med keramikfågel, Oidentifierad konstnär. Signerad. Höjd: 59 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:12)

1611 8068  Skulptur på metallsockel, lergods, troligen Tangperiod. Längd: 21 cm. Höjd: 37 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:49)

1611 9087  Skulptur Rosenthal, "Hannibal". Höjd: 23 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:55)

1611 9061  Skulptur Sten, Afikana. Höjd: 62 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:30)

1611 9060  Skulptur sten, Afrikana. Höjd: 91 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:02)

1611 9093  Slipsnålar 2 st, 18k guld. Vikt: 4,8 gr brutto. Längd: 6 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:44)

1611 8306  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 185 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:05)

1611 9171  Soffbord Underrede i metall, två glasskivor, 115x115 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:36)

1611 8423  Spegel 1800-tal, 66x66 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:35)

1611 8151  Spegel 1800-tal, glasmästarspegel, 68x27 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:07)

1611 9065  Spegel 85x37 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:35)

1611 9022  Spegel Barockstil, 95x80 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:07)

1611 9074  Spegel Förgylld, 153x85 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:09)

1611 8197  Spegel jugend, 62x122 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:44)

1611 8087  Spegel Newport, träram, 81x182 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 april 2024 06:28)

1611 9033  Spegel nutida, 200x120 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:34)

1611 9098  Stol Rokoko. Kompletterad, bemålad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:41)

1611 9180  Stolar 3 st. Nyrokoko + + överdrag

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:20)

1611 7128  Stolar 4 st, Thonet.

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:35)

1611 9026  Stolar ett par, senbarock

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:32)

1611 8276  Stringhylla Nisse Strinning, vägghängd, "pocket". Bredd: 60 cm, djup: 15 cm, höjd: 50 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:02)

1611 8295  Takarmatur jugend. Diameter: 30 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:22)

1611 8424  Takarmatur med prismor. Höjd: 55 ca

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:12)

1611 9040  Tapet Stuvbitar, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Paradiset. Längd: 156-163 cm, höjd: 53 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:21)

1611 8228  Tavlor 2 st, Kerstin Svanberg, papper. "Shield", Signerad a tergo, 63x39 - 65x50 cm

1611 8336  Teservis med mera, Japan, 13 delar, bland annat Satsuma

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:10)

1611 9132  Teservisdelar 9 delar + extra 5 tefat, Gustavsberg, Soft, Design, Pia Rönndahl (f. 1953), Sverige, koppar, diameter: 9,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:18)

1611 7363  Textiltavla Tranor, 57x79 cm, yttermått inklusive ram: 68x92 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:22)

1611 9129  Tillbringare Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Prunus", Gustavsberg. Diameter: 15 cm. Höjd: 13 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:03)

1611 9158  Trädgårdsklaffbord Teak. Bredd: 14 cm + 2 klaffar om 63 cm, bredd: 80 cm. Höjd: 75 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:56)

1611 9157  Trädgårdsstolar 4 st, teak, fällbara.

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:47)

1611 9137  Tvättfat + KANNA, 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ranka, Gustavsberg, fat. Diameter: 24 cm. Höjd: 13 cm. Kanna. Höjd: 18 v

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:47)

1611 9102  Vägghörnskåp Bemålat, 1800-tal. Höjd: 105 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:58)

1611 9025  Väggplatta Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg. Signerad, numrerad 94/150. Längd: 43 cm. Höjd: 34 cm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:08)

1611 9007  Vas Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1923. Höjd: 20 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:47)

1611 9003  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 17,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:10)

1611 9153  Vette Trä, modell äldre, handmålad. Längd: 40 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 18:20)

1611 9133  Vinkylare Pläter. Höjd: 22 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:48)

1611 8294  Vinställ för 8 flaskor, metall, design: Robert Svedberg. För väggmontering. Längd: 58 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:19)

1611 8311  Vitrinskåp barockstil. Bredd: 150 cm, djup: 40 cm, höjd: 225 ca, nyckel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 20:13)

1611 9070  Vitrinskåp Miniatyr. Bredd: 32 cm, djup: 17 cm, höjd: 58 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 19:36)